BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

5 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

Mesaj  Admin 23/9/2012, 11:25

Asa da jungla.....Bravo !!!!
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

Mesaj  Pushkatu 23/9/2012, 07:20

Salut, arata bine. Incearca sa grupezi plantele cumva sa creezi un fundal. In rest, ce sa iti zic decat ape limpezi! :D
Pushkatu
Pushkatu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 846
Data de inscriere : 16/09/2010
Varsta : 34
Localizare : Bistrita, Podu Jelnii

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty i went green :X

Mesaj  Vizitator 21/9/2012, 23:42

"za niu luc" :D

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

multumiri lui gyuszeppe pt plante :D

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

Mesaj  Admin 23/8/2012, 22:57

Greseli am facut cu totii Smile , asa invatam din greselile noastre si ale altora Smile , plante trebuie sa fi pe faza ca TETRAZON are de donat o data la ceva timp.....
Urmarim cu interes evolutia acvariului tau Smile !
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

Mesaj  Vizitator 23/8/2012, 13:41

Totul a inceput vara trecuta cand mi s-a pus pata sa imi fac un acvariu de la zero:) initial vroiam sa fac unul de 200l. am mers in pod unde am gasit niste sticla (de la fostele geamuri) si am mers sa o tai la dimensiunile specificate in cartea "marele ghid al acvaristului"! toate bune si frumoase pana am ajuns acasa si am constatat ca sticla era doar de 6mm si mie imi trebuia minim 8mm  ca sa fie totul in siguranta (nu intrebati de ce nu am masurat-o inainte pt. ca raspunsul e evident: de prost!Smile) )...  am abandonat dezamagit "proiectul" pana in luna iunie a acestui an cand fiind la sor'mea la mare am vazut acvariul ei... vorbind cu ea imi spune ca are un acvariu de 100l cu care nu are ce face si mi-l da mie ... l-am pus in portbagaj si l-am adus la BN. dupa lungi documentari pe diferite forumuri despre background am ajuns la concluzia sa fac unul din poliuteran. Bineinteles ca fiind incepator in asa ceva nu am respectat intocmai specificatiile de acolo si in loc sa lipesc cu silicon bucatele mici de sticla pe peretii acvariului din aproape in aproape am lipit cateva ventuze si cateva bucati de plastic din departe in si mai departe , doua tevi tubulare in colturile din spate (prin care am introdus furtunurile de la piatra de aer) si cam atat. Ba mai mult siliconul era expirat... dupa cateva zile cand s-a expandat la maxim poliuteranul a inceput frumusel sa se ridice si sa se dezlipeasca cu tot cu ventuze si plasticul de pe geam:(, acum stand doar intr-o singura teava... ca sa fie totul complet m-am chinuit de vreo 5 ori sa scot anumiti pesti din spate care au ramas blocati acolo... am pus pungi pe margine sa nu mai poata intra dar arata foarte inestetic iar maine vreau sa dau jos tot si sa il fac ca la carte pt ca acum mi-au intrat si puiutii de guppy acolo si devine foarte frustrant... din pacate e destul de complicat pt. ca am integrat si o terasa in treimea superioara pe care am plantat gazonul si va fi multa bataie de cap cu ea... cat despre pesti nu am nimic special dar am discutat asta deja in introducere... daca tot voi schimba maine backgroundul am nevoie de niste pareri despre substratul fertilizant de la JBL (am auzit ca e ft. bun) daca a folosit cineva si eventual cum trebuie folosit(daca se amesteca cu substratul din nisip sau daca se acopera doar) si unde as putea gasi la un pret avantajos sau bineinteles daca stiti alte substraturi fertilizante sau daca vinde cineva astept raspunsuri:) Am auzit la unii chiar ca si-au cumparat turba de la florarie si au pus-o in substrat, a incercat cineva? sunt deschis la solutiii, multumesc!


Ultima editare efectuata de catre snock in 22/1/2015, 13:28, editata de 2 ori

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu 100 litri - Pagina 5 Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu 100 litri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum