BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gradinuta de pe balcon

3 participanți

In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Lutu 26/5/2018, 08:07

Buna ziua  sunny sunny
Saptamana trecuta pe vremea aceasta  am inceput un nou proiect "Gradinuta de pe balcon " ,a durat aproximativ o saptamana pana am rezolvat cateva polite pe parete si achizitionarea ghivecilor si a unei jardiniera .
Pt semanarea ghivecilor am folost seminte (plicuri ) dar am cumparat din piata si 2 rasaduri de rosii cherry , pt ca era prea tarziu anul acesta sa produc eu rasadurile ,, rasadurile de rosii cherry incept prin samantarea pamantului in luna februarie -martie , asa ca am inceput proiectul !!  cheers

Am folosit seminte pt ( Patrunjel , Busuioc , Oregano ,  Rozmarin ,Menta  si fragute , plus 2 plantute de rosii cherry ) ,[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]   gradinuta mea de pe balcon !  cheers

Am sa va mai arat cateva poze cu realizarile mele , acum sunt in stagiu de semantare doar , astepta si infloriri sa speram  lol!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa primele 4-5 zile de la semantare se pare ca busuiocul prinde curaj si a aparut primele semne de viata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  sunny

Busuiocul din toate plantele are cea mai usoara germinatie intre 5-10 zile , asa ca a aparut si primele semne de viata ,, 

Plantele le ud in fiecare dimineata  o data , nu apa din abudenta si pt un sol bun si sanatos am creat un ingrasamant natural foarte foarte bun .
Din 4 -5 banane  am luat cojile le-am taiat cu o foarfeca la o distanta de 3-4 cm si le-am pus in 2 l de apa si lasat la macerat 3 4 zile , veti avea un ingrasamant natural foarte foarte bun pt pamant si natural , va atasez si o poza [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]   Atentie , nu udati mai des cu ingrasamant decat o data la 7 zile

Atentie  nu lasasti in soare recipientul !!!

Rosiile cherry incep sa faca flori , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] 

Am sa vin cu mai multe detalii in perioada urmatoare , sa vedem ce se dezvolta ..
Proiectul meu, consta in a avea  putina verdeata in viata noastra si sa lasam tot ce inseamna pesticide si ierburi , legume  facute in laborator "plasticuri" ..toata lumea poate sa aiba putin natural in viata lui , incercam sa schimbam cevaa, incet cu incet ... 

Sper sa va placa, ne auzim in urmatoarele zile !! 
Gradinuta de pe balcon  98962
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Admin 27/5/2018, 16:03

Bv bv , foarte bine si frumos . Incearca s uzi semintele de 2-3 ori pe zi ...o sa creasca mai repede , eu nu am unde sa pun poze ca sunt in Germania la un solar de "rosii bio" Smile , dar cand vin in iulie acasa o sa pun mai multe , aici rosiile nu le lasa in soare ...ziua le acoperim cu un fel de tavane sa nu le bata soarele , apa de 3 ori pe zi ... si vezi ca trebuie sa fie polenizate florile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Lutu 27/5/2018, 19:00

La noi zice ca rosiile.au.nevooie de minim 6 h pe.zi.soare,
De polenizare am.inteles cand creste floarea  cu.o.mica pensula sa mangai usor.floarea   sau sa le misc incet ,in solarele.mari ce nu intra nimic ,cica au niste ventilatoare mari ce le scutura incet , rosile mele au incet sa faca in jur de 7 9 bulbi de floare deja !!!..

Mai revin cu amanunte ,imi place proiectul..!!
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Admin 29/5/2018, 19:59

Aici aduce 2 -3 cutii cu bondari ...ce baga aia ...de nebuni Smile , cat despre soare la ora 11 inchidem cortina sa nu le arda si mai deschidem la ora 19 , si apa dam din 2 in 2 ore cate 10 min cu sistemul de picurare
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Lutu 29/5/2018, 22:27

Ce treaba serioasa este acol, nu stiu mi se pare ciudat stilul de a creste asa planta ,nu este naturala   ..Adica in stilul cum o.cunoastem de la bunicii nostri , lasai planta sa creasca cum o vrea "Dumnezeu" si totui gustul rosilor si al legumelor noastre naturale de la sate nu le gasim nici unde..!!!
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty revin

Mesaj  Lutu 2/6/2018, 12:59

2 Iunie 2018 
Revin cu noi detalii ...
Patrunjelul a prins puteri, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

rosiile merg iara-si foarte bine ,, au facut flori ,,, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Si inca un mic proiect , astazi prin dedeamn m-am gandit sa cumpar ceva sa mai plantez,, asa ca am dat drumul la  2 soiuri de ardei iute si chimen,, sa vedem ce va iesi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Soiurile: Ardei iute pintea "" si  Ardei capsicum annuum "
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Pushkatu 2/6/2018, 14:11

P, gospodar Lutu asta!  Gradinuta de pe balcon  212836

Frumos colt verde ti-ai tras, abea astept sa mananc cateva cherry din productia ta!  Gradinuta de pe balcon  343254
Pushkatu
Pushkatu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 846
Data de inscriere : 16/09/2010
Varsta : 34
Localizare : Bistrita, Podu Jelnii

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Lutu 2/6/2018, 15:43

Doamne ajuta pushkatule, sa avem.productie cat mai buna
Acum.sunt curios de cele 2 soiuri de ardei iute !
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Admin 4/6/2018, 05:43

Eu am pus niste poze pe aici ... ce naiba au disparut ?? Greu ma descurc de pe telefon Sad , si netu asta merge doar cand vrea el
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty buna oameni frumosi

Mesaj  Lutu 11/6/2018, 19:14

Buna ziua oameni frumosi , astazi am revenit cu gradinunta de pe balcon ,se pare ca totul merge foarte bine ,
saptamana  trecuta(au trecut 9 zile ) am pus in pamant 2 tipuri de ardei iuti  Ardei iute pintea "" si  Ardei capsicum annuum   si chimen , foarte frumos au inceput sa se dezvolta , spre surprinderea mea ardeiul iute Pintea"  merge extraordinar de bine ,, a crescut considerabil fata de capsicum annuum " 
poze ardei iuti ... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
diferenta enorma intre cele 2 soiuri,, 

Acum va prezint chimenul,... uaaaua cheers   [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  este minunat ..


Patrunjelul a crescut foarte frumos si el,, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si busuiocul este de minune 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

avem incet incet si fragute [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am pus in rasaduri mici biodegradabile ( cumparate din dedeman )   : marar  , leustean , melisa (lamaita) si oregano, deja au inceput si ele sa isi faca aparitia ,, superbe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

SI sa vedem si rosile cum cresc,,, este ceva minunat  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Deci , proiectul continua frumos ,este mai mare dragul  sa te trezesti dimineata si sa observi cum cresc toate peste noapte , asteptam sa avem o productie frumoasa si sa ne infruptam din ele , sanatate intr-un colt de  bancon , 
foarte frumos ,, proiectul continua , voi revenii cu noile etape .. 
Gradinuta de pe balcon  98962 Gradinuta de pe balcon  98962
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Admin 14/6/2018, 10:07

Foarte frumoase !! Da-i inainte !!
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty daa

Mesaj  Lutu 15/7/2018, 20:50

astazi oficial am mancat prima rosie din gradinuta de pe balcon, vreau sa va spun ca este foarte productiva  le merge foarte bine , patrunjelul l-am adunat a 2 oara ,, ,de ja ii pus in congelator,. va atasez niste pozeeee 
suuuupeeer
mandru de cradinuta mea 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Admin 13/8/2018, 09:14

Hey cum stati cu legumele ? verdeturile ?
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinuta de pe balcon  Empty Re: Gradinuta de pe balcon

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum