BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dionaea Muscipula - Planta carnivora

2 participanți

In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 12/6/2016, 08:09

Dionaea Muscipula - Planta carnivora 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Descriere :

Este o planta carnivora din coasta de est a Americii de nord. 
Planta s-a adaptat la sol fara nutrienti, iar planta are frunzele (petiol si capcana care contine cativa perisori care declanseaza capcana cand insectele se aseaza pe ele fiind atrase) asezate bazal, care cresc dintr-un bulb de culoare alba, subteran, cu radacini slab dezvoltate, numit rizom. Tulpina care va face flori albe (si va contine sute de seminte), poate ajunge si la 10 cm.
Cultivare :

Sol :

Nu se foloseste sol obisnuit, ci doar muschi (pe engleza peat moss, sau alt tip, sphagnum moss). Peat moss este muschi uscat si sphagnum moss este viu sau nu. Nu am gasit la magazinele din Romania sphagnum moss, dar puteti cumpara peat moss (turba fara adaos de nutrienti sau ingrasamint, vedeti pe sacul de muschi de la magazin sa nu scrie asa ceva si nu luati muschi la varsat, fiindca riscati.) Nu trebuie sa scrie pe sac nici un fel de nutrienti sau alte substante chimice, iar turba poate fi amestecata si cu perlita (piatra vulcanica alba) pentru o buna aerisire a solului sau nisip pentru gradina. 

Ghivechiul trebuie sa fie de minim 10 cm (poate fi oricat de lat, dar adanc pe putin 10 cm) si de plastic, nu de fier sau ghiveci de argila/lut, deoarece in timp se pot scurge diferite elemente din cauza degradarii lor.  Si nu transparent deoarece radacinile nu au nevoie de lumina solara.

Lumina :

Lasati planta la o fereastra insorita cu cat mai multa lumina si daca nu este suficient, folositi un neon de 36 w, 6500 k si de la 3050 lumeni, aproximativ 12 - 14 ore. Planta puteti sa o tineti la 4 cm de neon, daca folositi lumina artificiala. Veti vedea la fereastra daca nu este destula lumina si ca durata, daca planta incepe sa dea semne de uscare, sau alungire a frunzelor. 

Apa :

Folositi numai apa distilata sau deionizanta (apa obisnuita este prea dura si cu minerale si omoara planta carnivora). Puteti folosi si apa din zapada topita (la temperatura camerei). Daca, de exemplu, strangeti 5 sticle de plastic a cate 6 sau 8 litri fiecare (mergeti de cateva ori pe un camp undeva) si veti folosi apa cam cate jumatate de litru pe saptamana, va ajunge chiar aproape un an, fara a mai fi nevoiti sa cumparati apa distilata. 

Solul (turba) trebuie sa fie intotdeauna umed, dar nu ud (sa balteasca). Puteti uda pe deasupra,(dar nu direct pe planta sau in jurul ei, ci mai departe de ea), dar cel mai bine pe dedesupt, fiindca apa distilata pe care o veti pune intr-o farfuriuta (ghiveciul sta pe farfurie) este absorbita de sol. 
Lasati sa se mai usuce la suprafata cateva zile, inainte sa udati din nou, pentru ca in casa sau apartament, poate aparea o moarte prematura a plantei, datorita unor factori necunoscuti voua sau fiindca radacinile pot putrezi din cauza umiditatii prea mari. Afara nu exista aceasta problema.

Hrana :

Frunzele sunt capcane modificate care prind insectele (insectele sunt atrase de mucilagiu care exista pe margine). Insectele sunt prinse in capcanele care se inchid si mai tare daca insectele se misca in ele, dupa care sunt digerate de enzimele produse. Se crede ca capcanele se inchid datorita unor factori chimici. 
In afara de insecte, se mai poate folosi, o data pe saptamana, la cate 2-3 frunze, de la o planta, viermisori rosii uscati, sau alte insecte mici pe care ii cumparati de la acvaristica. Nu folositi carne obisnuita sau rame.

Dormitare :

Iarna, planta trebuie sa treaca printr-o perioada de dormitare de 3 luni (puteti sa scadeti incet lumina naturala, cand planta se afla in casa/apartament, apoi o bagati in frigider inconjurat de substratul ales, intr-o punga inchisa la gura cu putin sulf pe muchi, doar daca apare mucegai, daca nu o puteti lasa la un loc care sa fie racoros intre 1 - 10 grade). Orice metoda a-ti alege, nu lasati substratul ales sa inghete, desi planta nu trebuie sa fie uscata, in frigider sau afara, ci dor umeda.


Ultima editare efectuata de catre Admin in 12/6/2016, 08:21, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 12/6/2016, 08:20

Tare ma tem ca am luat teapa ....dar asa e cu copii care nu stiu sa astepte ...si le trebuie totul pe loc Smile 
Eu totusi sper sa nu moara plantuta asta Sad , incercam macar .....
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  archangel82 12/6/2016, 12:02

tu ai pus nisip pe solul cu care ai cumparat-o?
nu stiu dc este oki asa.....
si citind modul de ingrijire..eu nu ma bag caci e prea multa bataie de cap din cate se pare.

la prins de muste acum :D
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 12/6/2016, 20:52

Am pus nisipul fiindca am citit ca el e cel mai bun indicator daca scade umiditatea....cat despre muste ....mai e  cale lungaaaaa !!! 
Daca va traii planta .... Smile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 18/6/2016, 20:54

Se pare ca pana la urma am noroc si nu moare planta mea carnivora  Smile  cheers  , acum sa vad ca dupa o spatamana o 
frunza s-a lungit si is curios daca face acele "guri" de hranire Smile , saracuta la cat de necajita era ...nu speram sa traiasca
.... Uraaaa !!!!  Am cumparat un bec cu led-uri de 2,5 W , si i-am pus lumina 15 ore pe zi ....
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 26/6/2016, 05:30

Azi am mai cumparat inca o planta carnivora Smile , era facuta comanda la Dedeman , acum is 2 Smile , dar asta are 6 "guri" , 
am avut ieri ce umbla sa vanez ganganii Smile , am gasit vreo 5 gaze si acum e ocupata vreo cateva zile...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]...
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  archangel82 31/3/2018, 08:06

ti le-ai bagat la frigider?

eu nu...dar...i-au murit iarna asta gurile si acum are floricele..
ale tale cum sunt?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Admin 1/4/2018, 16:30

Din cate stiu eu ...trenuie sa ii tai firu ala lung. Mai cauta pe net dar parca eu asa stiam , ale mele au murit ca nu le-am pus la rece... Sad . Nu am avut unde
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3390
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  archangel82 1/4/2018, 18:22

n-oi taia floarea:P
dupa cum spuneam...nici eu nu am tinut-o la frigider. am lasat-o pe pervazul unde am pus-o din prima zi. 
inca avea guri si in decembrie-ianuarie...apoi s-au uscat dar au ramas tijele gurilor verzi si acum au aparut floricelele.
am udat-o doar cu apa de osmoza si doar in farfurie. 
nu i-am dat gaze:).....poate doar o musca candva.
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Dionaea Muscipula - Planta carnivora  Empty Re: Dionaea Muscipula - Planta carnivora

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum