BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

In jos

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' Empty John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

Mesaj  Admin 8/7/2012, 11:25

1.John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' 205px-10..2..John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' 222211..3..John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' 333311..4..John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' 444411

John Michael Scalzi (n. 10 mai 1969, Fairfield, California, Statele Unite) este un autor american, scriitor on-line și președinte al Science Fiction and Fantasy Writers of America. El este cel mai bine cunoscut pentru romanul său nominalizat la Premiul Nebula Războiul bătrânilor, roman publicat de Tor Books în ianuarie 2005.

Primul roman publicat de Scalzi a fost Războiul bătrânilor, în care cetățeni de 75 de ani de pe Pământ sunt recrutați pentru a se alătura forțelor de apărare ale coloniilor spațiale umane. Scalzi a atras atenția asupra asemămărilor cu romanul Infanteria stelară a lui Robert A. Heinlein, mulțumindu-i lui Heinlein în cadrul cărții. Războiul bătrânilor a fost publicat după ce a apărut online: Scalzi a serializat cartea pe site-ul său în decembrie 2002, ceea ce a atras o ofertă de publicare din partea editorului de la Tor Books Patrick Nielsen Hayden. Ediția hardcover a apărut în ianuarie 2005. Războiul bătrânilor a fost nominalizat la premiul Hugo pentru "Cel mai bun roman" în martie 2006.

Al doilea roman al seriei a fost lansat in 2006 Brigăzile-Fantomă, continuarea Războiului bătrânilor.

Al treilea roman a cărui acțiune se petrece în același univers, Ultima colonie, a fost lansat în aprilie 2007

Al patrulea roman al seriei Războiul bătrânilor, Zoe's Tale prezintând o perspectivă diferită asupra evenimentelor din Ultima colonie, a fost anunțat în septembrie 2007



Ultima editare efectuata de catre Admin in 2/11/2012, 10:56, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' Empty Re: John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

Mesaj  Admin 8/7/2012, 11:27

Numai sa ma apuc sa le caut in format mobi ....pentru kindle si sa dau pe citit !!!!! Seria "Razboiul Batranilor" de Scalzi ... John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' 98962
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' Empty Re: John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

Mesaj  Admin 23/11/2012, 22:36

Prima carte a lui Scalzi m-a lasat cu un puternic impuls ...sa o citesc si pe a doua ... Smile study study ...nici nu ma asteptam sa fie asa de frumoasa si sa ma tina in suspans de la primele pagini pana la ultima.... study
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' Empty Re: John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

Mesaj  Admin 12/1/2013, 05:57

Am terminat de citit si a treia carte din seria Razbouil Batranilor - Ultima Colonie , este super ok Smile , a patra carte din seria Razboiul batraniloe este ZOE'S TALE [Povestea lui Zoe] ...am inceput sa o lecturez dar cand am ajuns pe la 5% nu am mai putut citi din cauza ca este descrierea cartii a treia din punctul de vedere al fetei , si daca citesti carte dupa carte cum am facut eu.....greu poti citi si partea 4 Sad
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor'' Empty Re: John Scalzi - Universul ''Războiul bătrânilor''

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum