BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe

2 participanți

In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe

Mesaj  Lutu 8/9/2011, 17:41

TERRA. Aceasta este lumea noastrã, locul cald, primitor, cu care ne-am obisnuit. De multe ori gândurile ni se îndepãrteazã de la aceastã casã a noastrã... Suntem, oare,doar niste existente insignifiante? Universul este, oare,primitor sau este ostil? Ne-am putea întreba pentru totdeauna sau am putea lãsa în urmã aceste tãrmuri, pãrãsindu-ne casa,pentru a explora Universul, de aici si pânã la marginile sale, sã-i descoperim minunãtiile, sã-i înfruntãm ororile... Lumi noi si frumoase, puteri întunecate si malefice, începutul timpurilor,sfârsitul Lumii. Avem, oare, îndrãzneala sã vedem toate acestea sau, speriati, vom alerga înapoi acasã? Nu avem cum altfel sã aflãm...Marginea spatiului... la numai 100 km altitudine, o orã de mers cu masina. Aici, jos, viata isi continuã cursul, traficul persistã, tranzactiile continuã...in tara nu se misca nimic..

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Journeytotheedgeoftheun



Nota: 8

L-ai vazut "Admin" ??
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty Re: National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe

Mesaj  Admin 8/9/2011, 18:47

Nu , atatea am incat nu mai stiu ce am vazut si ce nu ... Smile , https://www.youtube.com/watch?v=Zr7wNQw12l8
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty da

Mesaj  Lutu 9/9/2011, 10:53

mie mi-a placut foarte mult , ma cam dezorientat erau prea uimitoare intamplarile din spatiu,, si nu-mi dau seama cum au surprins ei de la asa distante enorme ,, nu stiu

un trailer foarte bun ! https://www.youtube.com/watch?v=qWXzZ1YYzIw
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty Re: National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe

Mesaj  Admin 9/9/2011, 16:39

si nu-mi dau seama cum au surprins ei de la asa distante enorme ,,
Poi lutule draga Smile , avem deja vreo 3 telescoape spatiale !!!! care au diametrul oglinzii de2,5 metrii !!!! + in alte spectre ale luminii ...
Among its many discoveries, Hubble has revealed the age of the universe to be about 13 to 14 billion years, much more accurate than the old range of anywhere from 10 to 20 billion years. Hubble played a key role in the discovery of dark energy, a mysterious force that causes the expansion of the universe to accelerate . Every 97 minutes, Hubble completes a spin around Earth, moving at the speed of about five miles per second (8 km per second) — fast enough to travel across the United States in about 10 minutes. As it travels, Hubble's mirror captures light and directs it into its several science instruments.The larger a telescope's mirror, the more light it can collect, and the better its vision. Hubble's primary mirror is 94.5 inches (2.4 m) in diameter. This mirror is small compared with those of current ground-based telescopes, which can be 400 inches (1,000 cm) and up, but Hubble's location beyond the atmosphere gives it remarkable clarity.
Sper sa intelegi ce scrie acolo ...
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty da

Mesaj  Lutu 9/9/2011, 19:48

da, m-am documentat unpic si eu despre hubble,, i cat un autobuz Smile) si i indata iasa din uz si trimit altu
ori cum sunt lucruri foarte interesante study
Lutu
Lutu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 502
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 32
Localizare : Iosif Vulcan . Bistrita

Sus In jos

National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe Empty Re: National.Geographic.Journey.To.The.Edge.Of.The.Universe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum