BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 18/3/2015, 21:16

poate pana de Paste scoate ceva :D sunt curios si eu si de la Robert vreau sa iau si mancare pt creveti ca am vazut ca are multe sortimente pt tot ce vrei

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  archangel82 18/3/2015, 17:40

azi am vorbit cu robert si tocmai ce si-a adus niste yellow neon ..sau ceva mai galben decat atat..ceva blue pearl parca..dar oricum un albastru tare.....si inca ceva interesant:)
astept si eu pui si pe vineri ma duc sa vad exact ce si-a adus. de dat inca nu cred ca are nimic de dat..dar sper totusi :D
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 18/3/2015, 16:50

Pe mine mă fascinează blue dream sau blue rili. Dar sunt tot neocardinia ca sakura şi mi-e să nu se corceasca între ei, partea proastă fiind că o să iasă maroul ăla urât între ei şi nu vreo culoare mişto. Black crystal nu ştiu cum arată o să mă uit

L.E.: sunt frumuşei şi black crystal. Ce mai are Mircea? Are cumva şi yellow sau blue?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  archangel82 18/3/2015, 15:40

oki..am rabdare. poate pana atunci face ceva productie si mircea si ii luam mai lesne de aici! a pus la inmultit atat red cat si black crystal!
eu chiar asta caut caci sunt tare frumosi
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 18/3/2015, 09:41

ma bag si eu dar daca mai ai rabdare pana in weekendul de paste (atunci sa facem comanda) sau dupa paste (13-14)aprilie pt. ca doar atunci reusesc sa ajung acasa ...

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  archangel82 17/3/2015, 23:22

salut
azi am vorbit cu seba
nu trimite in tara decat comenzi de minim 100 roni.
eu as comandata de 50
daca ai si tu ceva...nevoie si ne cuplam la o comanda..sa ma anunti.
o seara faina

PS: nu poate trimite creveti perechi..cica sunt juvenili.......ce nimerim..aia e
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 10/3/2015, 21:06

Zilele trecute am mutat Endlerii in 'borcanul' mare din care am mai cules 12 buc. de creveţi, acum sper să-i fi luat pe toţi. Noutăţi 3 femele pline de ouă, motiv pt care am mutat şi Endlerii. Revin cu poze în zilele următoare Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 1/3/2015, 17:53

daca iti comanzi creveti de acolo sa imi spui si mie cum sunt, in cat timp ajung etc. :D

am gasit [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un topic care s-ar putea sa te ajute Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty ..

Mesaj  archangel82 1/3/2015, 17:24

sebaka vinde tratamentul si e safe..e natural! poate iau si o pereche de ceva.........vad eu
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 1/3/2015, 17:16

la pui se vor da cu siguranta Endlerii... eu ii mai las pana vad femele cu oua dar momentan nu e nici una ... Microrasbora ar trebui sa te scape de purecii aia dar de planaria nici cu Endleri nu scapi, trebuie pesti mai mari sau Boraras Brigittae am citit ca sunt 'specializati' pe planaria si sunt micuti si ei (dar de puii de creveti tot te scapa) Smile) ai grija numai sa nu iti afecteze crevetii tratamentul, nu stiu ce contine, nu am folosit dar informeaza-te bine inainte Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty --

Mesaj  archangel82 1/3/2015, 16:50

am sa cumpar no planaria sapt asta..si vedem cum merge. am si purici din ce vad...
eu am microrasbore care nu se ating de ele si am suplimentat melcii.
poate voi recurge si eu la un endler desi mi-e frica sa nu imi pape puii de microrasbora galaxy ca-s asa de mici. azi mi-au mai iesit o tura din ce am observat!
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 1/3/2015, 16:37

Mie nu mi-a apărut nici planaria şi nici purecii aia mici albi.. probabil şi din cauza endlerilor dar şi a melcilor comunitari care curăţă orice urmă de mâncare care rămâne... Planaria mai apare şi atunci când curenţii de apă lipsesc, la mine filtrul hang-on creeaza un curent destul de puternic in apă... Ca soluţie la ce ai tu ar fi Boraras Brigitae sau alţi peşti dar mărişori gen gourami dar asta ar însemna să muţi creveţii... Din câte îmi amintesc mai exista o soluţie şi anume supradozaj cu EasyCarbo dar nu îţi recomand să laşi creveţii când dozezi..

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty salut

Mesaj  archangel82 1/3/2015, 16:18

felicitari.
printre altele..tu nu ai probleme cu planariile?
mie mi-au aparut cateva si credca o sa dau curand o comandat pt "No Planaria" ca nu vreau sa le mai vad.
nu sunt multe momentan..dar sunt.
de aseara am inceput sa le dau mai putin de mancare si am bagat si niste melci de substrat sa nu ramana mizerie. sa speram ca are efect.
spor la toate
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 1/3/2015, 15:17

Am reusit sa filmez putin acvariul astazi si ce a iesit vedeti [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

Am modificat cam totul fata de ultima filmare, am scos pietrele ( ma enervau crevetii ca stateau doar sub ele si nu era nici urma de miscare in paludariu ), mi-au ramas ceva plante la ultima tundere din acvariul mare si le-am pus aici, deasemenea am mutat si cei 3 masculi de Endler pentru putin contrast :D .

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 28/2/2015, 08:23

Incearca pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Pe nevertebrate carbon rili sunt 120 de lei bucata. Am zis că îmi comand şi eu ceva creveti de pe seba shrimp dar aştept să se mai incalzească.
Acvariul meu e modificat total, o să pun ceva poze diseară . De înmulţit nu cred dar stau mai mult ascunşi în schimb am văzut ieri încă 3 bucăţi în acvariul mare..

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty salut

Mesaj  archangel82 27/2/2015, 23:23

eram curios ce-ti mai fac crevetii. s-au inmultit?

eu vreau saptamana viitoare sa imi iau niste carbon rili si red cristal sau black bee.....sa vad ce gasesc.
sti tu vreo sursa buna ?Smile

o seara faina
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 2/2/2015, 23:50

L-ai luat super bine, eu am dat undeva la 170 cu tot cu lampă si acvariul nu e pro si fără capac... Aşteptăm poze cu noul proiect :D

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty salut

Mesaj  archangel82 1/2/2015, 23:52

l-am gasit la 150 impecabil......cu filtru intern si incalzitor..+ 2 decoruri.(castel si ce o mai fi)
are 2 neoane..unul mai spre rosu si altul alb..am sa vad cati kelvin are fiecare cand il iau. - total 11 W
pret de nou fara incalzitor si decoruri e de la 270-300.
imi plac dimensiunile. Lxlxh: 290 x 270 x 370mm - se va incadra bine langa cel mare

archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Vizitator 1/2/2015, 23:32

Mişto acvariul, la ce preţ l-ai găsit? Ar fi nasol din partea naşului să-l păstreze:))

Pietrişul l-am luat de la un petshop de aici (Tg. Mureş) şi pe lângă negru mai aveau pe bej dar asta era singura granulaţie pe care o aveau.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty salut

Mesaj  archangel82 1/2/2015, 22:31

m-apuc si eu de proiect saptamana asta caci miercuri imi iau acvariul din cluj.
este vorba de un hailea de 30 litri ..dragut. deja este cumparat si e la nasul meu care ..si el are pesti si a spus ca e super acvariul si poate si-l tine lui Sad) ..sper sa nu imi faca figura asta caci eu ieri l-am gasit pe olx si l-am si trimis sa mi-l cumpere:)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
de unde ti-ai luat pietrisul? nu era si granulatie mai mica?
mersi
archangel82
archangel82
mic Forumist
mic Forumist

Mesaje : 286
Data de inscriere : 29/11/2009
Varsta : 41
Localizare : Bistrita/Paraiasului

Sus In jos

Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri Empty Re: Snock --> Jurnal acvariu creveti 18 litri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum