BISTRITA Forum


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BISTRITA Forum
BISTRITA Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Poul Anderson - Operatiunea Haos

2 participanți

In jos

Poul Anderson - Operatiunea Haos Empty Poul Anderson - Operatiunea Haos

Mesaj  Pushkatu 2/5/2013, 12:49

Operațiunea Haos (1971) (Operation Chaos) este un roman science fiction și fantasy scris de Poul Anderson, bazat pe o istorie alternativă a Pământului, care în acest volum este numit Midgard.

Poul Anderson - Operatiunea Haos Operat10
Acțiunea se desfășoară pe un Pământ aflat pe un curs alternativ al istoriei și pe care locuitorii săi îl numesc Midgard. Până la data celui de-Al Doilea Război Mondial, istoria s-a desfășurat exact pe aceleași coordonate ca și cea din lumea reală. Conflagrația mondială nu are însă ca element principal Germania Nazistă , ci Califatul islamic, care a invadat Statele Unite.

În acestă lume paralelă, existența lui Dumnezeu a fost dovedită în mod științific, iar puterile magice sunt accesibile oricui. Mărcile de automobile bine-cunoscute produc mături și covoare zburătoare, armele sunt dotate cu gloanțe de argint pentru uciderea vârcolacilor, Polaroidul permite simularea efectelor lunii pline, iar inițiații pot face vrăji și pot chema în ajutorul lor demoni sau stihii. Raiul și Iadul există ca realități cuantice, intereferența cu ele fiind tributară [[Legea conservării masei substanțelor|principiului conservării maselor.

Supremația creștinismului clasic, numit aici ”petrin”, este amenințată de evoluția fulminantă și agresivă a creștinismului ioanin, care se bazează pe cuvintele rostite de Iisus Hristos în Noul Testament privitor la destinul hărăzit apostolului Ioan.



Superb romanul! Desi contine elemente SF mult mai intalnite(varcolaci, vampiri), are o actiune si niste personaje foarte bine conturate care m-au tinut conectat. Imi place foarte mult cum scrie acest Poul Anderson si planuiesc sa ii citesc toate cartile.


Sper sa va placa si voua.
Pushkatu
Pushkatu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 846
Data de inscriere : 16/09/2010
Varsta : 34
Localizare : Bistrita, Podu Jelnii

Sus In jos

Poul Anderson - Operatiunea Haos Empty Re: Poul Anderson - Operatiunea Haos

Mesaj  Admin 2/5/2013, 23:08

Ma bucur ca iti place Poul Anderson !! Si cati mai sant ca el........
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 3388
Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

https://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Poul Anderson - Operatiunea Haos Empty Re: Poul Anderson - Operatiunea Haos

Mesaj  Pushkatu 3/5/2013, 19:07

Stiuu! Mi-am scos un pack de carti cu autori autohtoni si internatinationali, sa am ce citi.
Pushkatu
Pushkatu
Forumist avansat
Forumist avansat

Mesaje : 846
Data de inscriere : 16/09/2010
Varsta : 34
Localizare : Bistrita, Podu Jelnii

Sus In jos

Poul Anderson - Operatiunea Haos Empty Re: Poul Anderson - Operatiunea Haos

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum