BISTRITA Forum

Aldiko

In jos

Aldiko

Mesaj  Vizitator la data de 16/2/2013, 15:30

ALDIKO este o aplicatie creata special pt. platforma ANDROID (nu stiu daca au dezvoltat o versiune si pt. IOS/Windows Mobile), care va permite sa cititi carti in format electronic direct pe telefon/tableta. Personal am incercat carti in formatul .Epub (gasiti packuri foarte mari pe FileList scrise in romana) si s-a comportat excelent. Retine si pagina la care am ramas pt. fiecare carte, lucru care m-a surprins in mod placut. Gasiti aplicatia in Google Play/ Magazin Play si este in doua versiuni (gratuita si premium care costa 10 lei), eu o am in varianta gratuita, varianta premium avand cateva imbunatatiri care personal nu ma intereseaza. Pt. cei cu iphone/ipad puteti incerca sa o gasiti in Itunes dar daca nu e sunt sigur ca exista aplicatii similare, puteti incerca cautand eBook reader.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Re: Aldiko

Mesaj  Admin la data de 16/2/2013, 15:37

CoolReader citeste si doc-urile , asta am pus eu pe tableta si se comporta destul de ok ....
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

http://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de 16/2/2013, 15:39

Sunt multe aplicatii de acest fel dar in ordinea popularitatii Aldiko e a 2-a, kindle fiind prima dar dupa ultimul update nu mai permite importarea fisierelor direct de pe device... Nu am incercat la Aldiko citirea si altor formaturi dar pt. ce a fost conceputa e excelenta ...

Facilitati:
- puteti regla marimea literelor si culoarea fundalului precum si luminozitatea ecranului
- puteti pune semne de carte
- in romana afiseaza corect diacriticele
- in engleza punand degetul pe cuvantul necunoscut aveti acces la dictionar
- puteti marca fragmente de text
- puteti cauta un cuvant in carte dar si in Wikipedia sau Google
- aveti acces la cuprins si din cuprins la ce capitol doriti
- la PDF nu fac reflow, in schimb fac (pinch & zoom)
- pot afisa cartile in grid view (doar copertile) sau list view (coperta, titlu, autor)
etc.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de 23/2/2018, 04:54

Ebookdroid pana acum e "the best of.." cauta coperti la cartile stocate in Library , le aranjeaza dupa semne , semne de carte...etc
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 26/11/2009
Localizare : Bistrita , Decebal

http://bistritaforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus